22.03.2021 г.

Особеностите при облагането на доходи от наем чрез AirBnb, Booking, TripAdvisor и др!

 


 

 

 

 

 

 

Когато отдаваме имот под наем чрез AirBnb, Booking, TripAdvisor и др платформи на лица, чрез брой нощувки – една, две или повече, имате настаняване, изпращате, перете, чистите, кетеринг услуги и др. И в този случай се приема, че се извършва хотелиерска  и туроператорска дейност. Чрез предоставяне на места за настаняване – „апартаменти за гости“, съгласно изискванията на Закона за туризма (ЗТ) и дейността се извършва от самото физическо лице (т.е. от Вас). подлежите на регистрация и категоризация по Закона за туризма.

Новото от две години е, че  се задължават всички да  категоризират имотите си, а фирмите, управляващи такива имоти, да се регистрират като туроператори.

Категоризацията на тези апартаменти е една, две или три звезди. От нея зависи какъв ще е редът Ви на данъчно облагане.

Регистрационен режим по ЗТ имат само туроператорите и туристическите сдружения, за дейността си като такива.

Ето малко обосновка

-"Апартаменти за гости" са до 5 самостоятелни апартамента в една жилищна сграда, предоставяни на туристи за нощувка (§ 1, т. 29 от ДР на ЗТ)

-"Турист" е посетител, чийто престой е най-малко 24 часа, като по този начин прекарва поне една нощ в посетената дестинация и целта на посещението е туризъм, отдих, спорт, лечебни процедури, бизнес, посещения на роднини и приятели, поклонничество, участие в културно, конгресно, конферентно или друго събитие.

 

 Облагането бива два вида:

 Първия вид е с ПАТЕНТЕН ДАНЪК

Ако категоризират имота Ви с една или две звезди, подлежите на облагане с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ). В приложение No 4 на същия закон места за настаняване са не повече от 20 стаи, категоризирани една или две звезди или регистрирани по Закона за туризма се облагат с патентен данък. Данъкът се определя ЗА СТАЯ според местонахождението на обекта и е от 25 до 250 лева. Също така, за да се облагате с ПАТЕНТ, трябва да са изпълнени едновременно следните две условия:

-        Оборотът Ви за предходните 12 месеца да не превишава 50 000 лева

-        Да не сте регистрирани по ЗДДС, с изключение на регистрацията при доставки на услуги по чл.97а от ЗДДС и за ВОП по чл.99 и чл.100, ал.2 от ЗДДС.

 
При годишното облагане се попълва Приложение No 7 към Годишната данъчна декларация. Там посочвате и платеният за годината патент и с това приключвате.

 

Ако обаче Вашият имот е много хубав, с екстри, и категоризацията е с над 3 звезди, то тогава минавате към втория вид облагане: ПО ОБЩИЯ РЕД НА ЗДДФЛ с декларация по чл.50

 И тук имате два варианта:

1ВАРИАНТ  - извършвате хотелиерската дейност и са налице едновременно две условия:

живеете в апартамента и апартамента е настоящият ви адрес по адресна регистрация.

Тогава попълвате  приложение 4  от декларация по чл.50- Доходи от НАЕМ

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 ВАРИАНТ  - извършвате хотелиерска дейност, но не живеете  в апартамента.

Тогава се считате  за търговец  и извършвате търговска дейност по смисъла на чл.1, ал.1, т.13 от Търговския закон (ТЗ) и на основание чл.26, ал.7 от ЗДДФЛ се облагате с приложение 2 от декларация по чл.50 приравнени към  ЕТ, което ще рече, че:

-трябва да водите счетоводство;

-да определяте облагаем доход по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане. т.е все едно сте фирма;

-годишната Ви данъчна основа се облага с 15% данък.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

КАТЕГОРИЗИРАНЕ НА ОБЕКТА

Лицето, което ще извършва дейността, подава до кмета на съответната община заявление - декларация по образец съгласно приложения № 4 или 5 от Наредбата за категоризирането. В заявлението задължително се посочва адрес за кореспонденция, електронна поща. Към заявлението се прилагат следните документи (по чл.129, ал.2 от ЗТ):

-копие от договора за наем или от друг договор, от който е видно, че са налице условия лицето да извършва съответната туристическа дейност в обекта - в случай че това лице е различно от собственика на обекта;

-изрично пълномощно в оригинал, когато заявление-декларацията се подава от пълномощник;

-документ с подписи на повече от 50 на сто от собствениците в сградата, достоверяващ съгласието им за извършване на туристическата дейност - при категоризиране на "стаи за гости" и "апартаменти за гости".

 

Заявлението – декларация се подава на български език. Линк към онлайн заявления за категоризация ТУК:

 

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар