8.03.2021 г.

Промяна при подаване на декларация за авансовите вноски по ЗКПО

 


Промяна при подаване на декларация за авансовите вноски по ЗКПО

Знаете ли, че от тази година има промяна в декларирането на авансовите вноски. Отделени се от ГДД по чл.92 от ЗКПО и вече ще се декларират в самостоятелна декларация по чл.88 и 87

Подаването и в срок от 1.03.2021 до 15.04.2021г.

Новото е, че база за деклариране на авансовите  вноски се взимат приходите на 2019г, а не както до сега на преходната година, т.е.2020г.

Авансовите вноски за корпоративния данък са месечни и тримесечни. Определят се на базата на прогнозната данъчна печалба на данъчно задълженото лице за 2019г.

Месечни авансови вноски – извършват се от данъчно задължени лица, чиито нетни приходи от продажби за 2019 превишават 3 000 000 лв.

Тримесечни авансови вноски – извършват се от данъчно задължени лица, които нямат задължение да правят месечни авансови вноски. По-конкретно това са лицата, чиито нетни приходи от продажби за предходната година са в диапазона от 300 000,01 лв. до 3 000 000 лв. включително за 2019г

Декларацията не се подава от лица, които са освободени от авансови вноски

-        лица на които приходите надвишават  300 000 лв.

-        новоучредени дружество в съответната година, с изключение на преобразувани дружества обявени в ТР

Декларацията се подава и в случаите когато прогнозния финансов резултат е 0 или отрицателна величина, но лицето е длъжно да прави авансови вноски. В този случай месечната или тримесечна вноска се обявява 0.

Начин на подаване

 Декларацията се подава по електронен път (чрез интернет с електронен подпис).

 Срок за подаване на декларацията

За деклариране на вида и размера на авансовите вноски

 

Срокът за подаване на декларацията за определените по реда на чл. 86 и 87 авансови вноски за текущата календарна година е от 1 март до 15 април 2021.

 

Определените по реда на чл. 87 тримесечни авансови вноски за текущата календарна година от новоучредено в резултат на преобразуване дружество се декларират в срока за извършване на първата авансова вноска след преобразуването.

 

Определените по реда на чл. 87 тримесечни авансови вноски за текущата календарна година от новоучредено дружество в случаите по чл. 83, ал. 3 се декларират в срока за извършване на първата избрана тримесечна авансова вноска.

 

 

За да  промените  авансовите вноски в намаление или увеличение- 

Декларация се подава в срок до 15 ноември  2021г . Намалението, съответно увеличението, на авансовите вноски се ползва едва след подаването на декларацията. 

  До 15ти Април –I вноска

 До 15ти Юли – II вноска

До 15 Ноември – III вноска

Четвърта вноска не се прави, тя се плаща с годишната декларация за следващата година

 До 15ти ноември – може да се прави корекция, ако очакваната печалба се е променила, а вноската да се плати до  1.12.2021.

 Лихва се дължи върху разликата, ако е прогнозирана по-малка печалба от колкото е реално или по -голяма печалба,  ако тази разлика е повече от 20% отклонение


В случаите на преобразуване по реда на глава деветнадесета, когато е налице промяна в размера на определените от приемащото дружество след преобразуването авансови вноски, декларацията се подава в срока за извършване на първата авансова вноска след преобразуването

Как се попълват отделните части на декларацията

 

Част III.  Деклариране на вида и размера на авансовите вноски.

- На основание чл. 91а от ЗКПО при определяне на размера на авансовите вноски не се взема предвид прогнозната данъчна печалба на контролирано чуждестранно дружество и частта от превишението на увеличенията над намаленията на счетоводния финансов резултат в резултат на преобразуванията по чл. 155а, ал. 1 и чл. 155б, ал. 1, съответстваща на трансферираните активи/дейност, за които ще се приложи разсрочване по чл. 155г.

 

Тази част се попълва в следните случаи:

-в случай, че нетните приходи от продажби за годината преди предходната година (ред 1.1 от част V на годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО) са в размер над 3 000 000 лв., се дължат месечни авансови вноски съгласно чл. 84 от ЗКПО – в този случай се отбелязва ред 1 от част II и се попълва ред 1 от част III;

 

- в случай, че нетните приходи от продажби за годината преди предходната година (ред 1.1 от част V на годишната данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО) са в размер от 300 000,01 лв. до 3 000 000 лв. включително, се дължат тримесечни авансови вноски съгласно чл. 85 – в този случай се отбелязва ред 2 от част II и се попълва  ред 2 от част III;

 

- в случай, че на основание чл. 83, ал. 2, т. 1 от ЗКПО данъчно задълженото лице е освободено от извършване на авансови вноски, но в срока или след изтичане на срока по чл. 87а, ал.1 от ЗКПО за подаване на тази декларация е решило да се възползва от възможността да приложи ал. 3 на чл. 83 – в този случай се отбелязва ред 3 от част II и се попълва ред 3 от част III.

 

- в случай, че данъчно задълженото лице е новоучредено в текущата година в резултат на преобразуване по Търговския закон и на основание чл. 118, ал. 1/чл. 147, ал. 1 от ЗКПО следва да прави тримесечни авансови вноски в годината на преобразуването и в следващата година – в този случай се отбелязва ред 7 от част II и се попълва ред 3 от част III както в годината на преобразуването, така и в следващата година;

 

- в случай, че данъчно задълженото лице е новоучредено в текущата година (с изключение на новоучредено в резултат на преобразуване по Търговския закон) и на основание чл. 83, ал. 2, т. 2 от ЗКПО е освободено от извършване на авансови вноски в годината на учредяването и в следващата година, но е решило да се възползва от възможността да приложи ал. 3 на чл. 83, т.е. да извършва авансови вноски в годината на учредяването и/или в следващата година – в този случай се отбелязва ред 8 от част II и се попълва ред 3 от част III в годината на учредяването и в следващата година.

 

Няма коментари:

Публикуване на коментар